Dopravní stavby

Vážení občané,

níže Vás chceme seznámit se stavem připravovaných dopravních staveb.

V současné době obec spolupracuje na vzniku dvou důležitých dopravních staveb. První z nich je obchvat Obrataně a tou druhou kompletní rekonstrukce nádražní ulice v Obratani.

Při plánování obchvatu jsme v úzkém kontaktu se zástupci ŘSD (Ředitelství silnic a dálnic). Ze strany obce probíhá změna územního plánu, která by měla být hotová během několika měsíců, předpokládáme cca 4 měsíce. ŘSD pracuje na projektové dokumentaci, kterou s obcí průběžně konzultuje a dle jejich vyjádření je stavba obchvatu naplánována na rok 2028.

Druhou významnou stavbou je kompletní rekonstrukce nádražní ulice. Vzhledem k velké finanční náročnosti projektu na uvedené rekonstrukci spolupracujeme s Krajem Vysočina. Finančně se spolupodílíme na vzniku projektové dokumentace a aktivně zasahujeme do budoucího vzhledu ulice. Rekonstrukci vozovky, mostu, propustků a stavbu dešťové kanalizace bude financovat Kraj Vysočina. Obec Obrataň bude hradit stavbu chodníků, vznik nových parkovacích míst a částečně se finančně podílet na dešťové kanalizaci, která bude odvádět vodu z chodníků. V letošním roce bude hotový projekt. Výběrové řízení na zhotovitele je plánováno na rok 2024 a pokud vše půjde, tak jak má, stavba by měla být zahájena v roce 2025.

Data zahájení obou staveb z pozice obce prakticky ovlivnit nemůžeme. S ŘSD i s Krajem Vysočina se snažíme v maximální míře spolupracovat, tak aby nedocházelo k prodlevám z naší strany.

Rekonstrukce místních komunikací je pak pouze v režii obce. Plán máme, o dotaci od Ministerstva pro místní rozvoj každoročně žádáme a chybí pouze pověstný kousek štěstí, aby nám byla dotace ve výši 80 % nákladů přidělena a my se mohli pustit do oprav. Jsme si vědomi toho, že některé komunikace jsou opravdu ve špatném stavu a po rekonstrukci přímo volají.

dnes, úterý 23. 4. 2024
déšť se sněhem 3 °C -2 °C