Informace k provozu JHMD

jhmd

Vážení občané, níže Vám přinášíme informace k provozu úzkokolejky od pondělí 3.10.2022, které nám poskytl Kraj Vysočina a JHMD.

Vyjádření Kraje Vysočina

Vážená paní starostko, vážení páni starostové,

dovolte mi, abych Vám poskytl stručné aktuální informace související s provozem na trati č. 228 v úseku Kamenice nad Lipou – Obrataň.

Od dopravce JHMD nemáme oficiální informaci o případném zastavení provozu z důvodu chybějícího osvědčení bezpečnosti provozovatele dráhy. Současně nemáme oficiální informaci o případné náhradní autobusové dopravě. Na dotaz, který jsme směrem k dopravci minulý týden učinili, jsme tento týden obdrželi vágní a neurčitou odpověď. Kraj Vysočina zahájil komunikaci jak se zástupci Jihočeského kraje, tak se zástupci linkových dopravců tak, abychom mohli reagovat na různé varianty omezení provozu JHMD.

Dopravce JHMD má v kontextu rozhodnutí ministerstva vnitra předložené od června k podpisu dodatky smlouvy pro roky 2020 – 2022, na základě uzavřených dodatků je možno dopravci vyplatit finanční prostředky indexované od roku 2019, které činí cca 5,5 mil. Kč. Dopravce dodatky zatím nepodepsal.

Většinu informací bohužel čerpáme se sdělovacích prostředků. Dle aktuálních informací z médií by v pondělí měl dopravce reagovat zavedením náhradní autobusové dopravy.

Dovoluji si zároveň připojit mé vyjádření, které dnes odešlo na dotaz ČTK:

Kraj Vysočina jako veřejnoprávní subjekt si v žádném případě nemůže dovolit postupovat jinak než na základě platně uzavřené smlouvy. V kontextu posledního rozhodnutí Ministerstva vnitra Kraj Vysočina opakovaně vyzval dopravce k uzavření dodatku smlouvy pro roky 2020 až 2022, dopravce tak do dnešního dne neučinil.

V případě nezajištění dopravní obslužnosti ze strany JHMD učiní Kraj Vysočina nezbytné kroky, aby v co nejkratším čase zajistil základní potřeby obyvatel pro dopravu do práce, škol, k lékaři. Z důvodu nejistoty, do které nás dopravce JHMD dostává, jsme už nyní vstoupili do jednání se zástupci Jihočeského kraje i zástupci linkových dopravců. V horizontu dvou měsíců chceme realizovat linku Pacov–Kamenice, která v pravidelném intervalu zajistí dopravní obslužnost daného území, současně se zajištěním přestupních vazeb na jiné autobusové a drážní linky – v Pacově, Obratani, Kamenici pro směry Pelhřimov, Tábor, Jindřichův Hradec. Je nutné zopakovat a zdůraznit, že Kraj Vysočina nemá vůči JHMD žádný závazek po lhůtě splatnosti. Stávající smlouva také samozřejmě umožňuje dopravci JHMD smluvní vztah vypovědět.

Děkuji Vám za spolupráci.

Martin Hyský

předseda Výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA21
Zastupitelstva Kraje Vysočina

Vyjádření JHMD

Vážení cestující,

Informujeme Vás ohledně způsobu zajištění dopravní obslužnosti od 3.10.2022.

JHMD bude nadále zajišťovat dopravu dle závazku veřejné služby v plném rozsahu. Do okamžiku obnovení licence bude doprava zajišťována náhradní autobusovou dopravou. Tento čas společnost využije k opravě vozového parku a tratě, ke zlepšení komfortu cestujících.

Všem cestujícím se omlouváme za vzniklé komplikace.

Vaše Úzkokolejka

dnes, středa 17. 4. 2024